Przewóz motoroweru przyczepą

Written by Jakub

Przyczepkę jesteśmy w stanie pożyczyć na przykład w sklepie, serwisie jednośladów bądź na stacji benzynowej i przetransportować samodzielnie nasz motorower. Należy jednak być rozważnym jeśli nie dysponujemy doświadczeniem w tego rodzaju transporcie gdyż możemy narazić nasz motorower na zniszczenie lub zarysowanie jeśli na przykład nieprawidłowo umocujemy go na przyczepce.

Żeby przewieźć jednoślad na przyczepce należy dobrze go zabezpieczyć. Samemu można umocować jednoślad na otwartej przyczepce w następujący sposób:

  • Umiejscowić koło motocykla w kącie przyczepki.
  • Rzemień ściągający umocować na przednie koło. Najlepiej przeciągnąć pas poprzez spodnią półkę zawieszenia i zahaczyć o przyczepkę po drugiej stronie kierownicy.
  • Przełożyć pas ściągający przez siedzenie motoroweru oraz zamontować do podłogi przyczepki.

Przyczepianie motoroweru jest szalenie istotne, ponieważ szybkie przemieszczenie się go po przyczepce może mieć przykre reperkusje w formie wypadku.

Przykład poprawnie zamontowanego motocykla.
Przykład poprawnie zamontowanego motocykla.

Występują także możliwości wynajęcia specjalistycznej przyczepy zaprojektowanej do przewozu motocykli, zaopatrzonej w najazd a także zaczep, w którym umieszcza przednie koło. Cena użyczenia takiej przyczepy to mniej więcej 50 złotych za 24 godziny (dodatkowo kaucja średnio ok. 200 złotych). Na takiej specjalnej przyczepie można zwykle przewieźć jeden lub 2 motocykle. Pamiętajmy, że potrzebujemy auto z hakiem holowniczym oraz troki ściągające!

Najbardziej rozwiniętą opcją jest przyczepa podłogowa z plandeką (osłania przed nieodpowiednimi warunkami pogodowymi).

  • Przyczepa musi posiadać bieżące OC!
  • Prawo jazdy kategorii B uprawnia do kierowania samochodem z przyczepką o akceptowalnej wadze całkowitej nieprzekraczającej wagi własnej samochodu ciągnącego, o ile zsumowana dopuszczalna waga całkowita zespołu tych pojazdów nie przekracza 3,5 t.