Odmiana barwy pojazdu – wyklejanie samochodu

Written by Angelika

Metamorfoza barwy auta – oklejanie automobilu

Powszechnie zdarza się, iż zakupiony przez nas wehikuł z drugiej ręki bynajmniej nie ma oczekiwanego odcienia, ale zakupiliśmy go ponieważ był w dobrym stanie technicznym i również miał atrakcyjniejsze wnętrze. Czasem nawet nabywając nowiusieńki pojazd lista dostępnych kolorów nadwozia potrafi wydawać się niepełna. Wtenczas z pomocą przybędzie nam folia do gruntownego oklejenia auta.

Oklejanie automobilu folią to coraz popularniejsza także w Polsce forma odmiany koloru automobilu. Rokrocznie otwiera się coraz więcej zakładów, jakie to mogą profesjonalnie przykleić folię automobilową. Ów sposób tuningu przyszedł naturalnie z regionów zachodnich, gdzie jest już bardzo powszechny. Tam obywatele stosunkowo od razu zauważyli, że jest to łatwiejszy szybszy dodatkowo tańszy środek na pełną metamorfozę pojazdu.

Jak więc wygląda owo oklejenie? Płachty folii są montowane na należycie przygotowaną chemikaliami karoserię auta. W kosztowniejszych wersjach montażu auto obnażane jest z łatwo demontowalnych części nadwozia jak drzwi, lampy, kierunkowskazy, lusterka boczne i tym podobne. Naturalnie folię można nakleić i bez demontowania nadwozia, choć demontaż nadwozia pozwala na swobodniejsze dodatkowo znakomitsze wkomponowanie arkuszy folii i co za tym idzie wyższą jakość dokonanej zmiany. Fachowe warsztaty umieją tak uskutecznić proces powtórnego montażu, że jakość zmontowania karoserii jest porównywalna z seryjną.

Skoro auto jest wstępnie przygotowane, następuje przyklejenie folii. Stanowi to proces dosyć trudny, ponieważ folia ma nikłą grubość (od 50 do 100 mikronów) dodatkowo posiada wyjątkowo mocny klej. W dłuższej perspektywie decyduje to o znakomitej jakości modyfikacji, ale niezwykle utrudnia montowanie. Jakby tego było mało folia przyklejana jest dużymi arkuszami, w taki sposób by nie było widać dowodów łączenia na fragmentach nadwozia i całość była całkowicie monolityczna. Trzeba pojąć jak ważne w przebiegu naklejania są realia termiczne. Temperatura bywa konkretnie opisana w specyfikacji producenta folii, a po ukończeniu obklejania auto potrzebuje zostać starannie wygrzane.

Po zakończeniu, w przypadku prawidłowo wykonanej operacji, rezultat potrafi być wspaniały. Z zewnątrz bynajmniej nie da rady zauważyć, że auto jest obklejone. Istotnym jest również fakt długiej (nierzadko nawet 10 – letniej) gwarancji na poprowadzone przeróbki.