Inspekcja Transportu Drogowego – czym się zajmuje?

Written by Angelika

ITD – czym jest?

ITD to mundurowa formacja, której głównym przeznaczeniem jest kontrolowanie szoferów i samochodów towarowych. Do ich kompetencji zalicza się przede wszystkim pilnowanie czy tiry nie posiadają niedopuszczalnej wagi, która zazwyczaj jest przekraczana poprzez przeciążenie samochodów i czy na pewno stan techniczny aut jest prawidłowy. Instytucja, jaką jest inspekcja transportu drogowego powołany został do działania 6

ITD została stworzona w tym celu, by realizować parę szczególnie istotnych zadań, do jakich należy: poprawa bezpieczeństwa drogowego, oddziaływanie na kierowców, by przestrzegali oni przepisów prawnych, zapobieganie rozwojowi nieprzepisowej konkurencji, wykluczenie dewiacyjnych wydarzeń w transporcie samochodowym oraz zapobieganie zniszczeniu autostrad. Wszystko to powoduje, że polepsza się również stan planety. Jakby tego było mało pracownicy ITD specjalizują się także w śledzeniu naruszeń, jakie występują w transporcie drogowym.

Zarządzaniem Inspekcją Transportu Drogowego para się GITD. Rewident ten odpowiada przed ministrem do spraw tranzytu. Do ITD zalicza się ponadto pajęczynę foto-radarów i rejestratory prędkości, które umieszczone są na skrzyżowaniach oraz aparaty elektronicznego poboru należności.

Do standardowych działań, którymi para się inspekcja drogowa należą inspekcje lokalne, które sieją przestrach wśród kierowców pojazdów towarowych. Do inspekcji nie zalicza się jednak wyłącznie sprawdzanie pojazdów w trasie, lecz również inspekcja biura, które posiada przewoźnik. Do bieżących zadań ITD zalicza się również sprawowanie kontroli nad grupowym transportem osób. To wszystko dlatego, by zagwarantować 100% wiarygodność oraz gwarancję najlepszej jakości poprzez wykluczenie z ruchu samochodowego pojazdów niesprawnych bądź w pewnym stopniu zepsutych.

Inspektorzy są w ciągłej współpracy z takimi urzędami bezpieczeństwa jak strażnicy graniczni, SC lub drogówka. Również pozostają w kontakcie z różnymi kontrolami, takimi jak: weterynaryjna, kupiecka i PIP.

Od końca lat osiemdziesiątych również ITD zajmuje się przydzielaniem koncesji na transport zagraniczny.